بسم الله الرحمن الرحیم ***خوش آمدید*** وبسایت شهر آستانه علوی کاملا خودگران مدیریت میشود و تحت امر و اشراف هیچ نهاد و ارگانی نیست. مشتاقانه پذیرای انتقادات وپیشنهادات شما هستیم.

..::معرفی شهر شازند-قسمت اول::..

نوشته شده توسط حامد زمانی

شهرستان شازند-قسمت اول

موقعیت جغرافیایی
قدمت شهر شازند
بخش ها و شهرها
اقلیم شهر شازند
شرایط طبیعی، نواحی سرسبز و ییلاقی

جهت مطالعه به ادامه مطلب بروید...
موقعیت جغرافیایی
شهرستان شازند (همچنین شهرستان سربند) یکی از شهرستانهای استان مرکزی ایران است. مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان با استان‌های همدان و لرستان هم مرز است. مساحت آن بالغ بر 2827 کیلومتر مربع می‌باشد. شازند از شمال و شمال شرق به اراک، جنوب و جنوب غرب به بروجرد (استان لرستان)، غرب به ملایر (استان همدان) و از جنوب شرق به خمین محدود می‌شود. ارتفاع شازند از سطح دریا 1920 تا 2050 متر است و با مرکز استان مرکزی (اراک) 33 کیلومتر فاصله دارد. دارای مختصات جغرافیایی طول: 49/405 عرض: 33/9136


قدمت شهر شازند (مرکز شهرستان) 
به دوره قاجاریه می‌رسد. این شهر در زمان قاجار به نام ادریس‌آباد شناخته شده است. بعد از عبور راه آهن سراسری از این ده و احداث ایستگاه به علت وجود کوهی که در کنار ایستگاه قرار داشت به شازند نامگذاری شد و پس از مدتی ادریس‌آباد و مناطق همجوار به نام شازند خوانده شدند.


بخش ها و شهرها
این شهرستان اکنون دارای سه بخش به نام‌های مرکزی، سربند، زالیان و شش شهر به نام‌های شازند، آستانه، مهاجران، هندودر ،شهباز و توره و 8 دهستان به نام‌های قره‌کهریز، کوهسار، آستانه، هندودر، مالمیر، زالیان، نهرمیان، پل دو آب است.


اقلیم
شازند به لحاظ موقعیت طبیعی خود خوش آب و هواترین شهرهای استان مرکزی است. به طوریکه میانگین حرارت آن در تابستان 21 و در بهار 13 درجه است و معتدل‌ترین و خنک‌ترین ناحیه استان در این دو فصل می‌باشد. بطور کلی جمع شدن عواملی چون اقلیم مدیترانه‌ای کوهها و دره‌ها، وجود رودخانه‌ها موجب تشکیل نواحی سر سبز و ییلاقی شده است. به طوریکه هر ساله پذیرایی بسیاری از میهمانان از اطراف و اکناف می‌باشد.
دارای آب و هوای کوهستانی است که تابستانهای معتدل و زمستانهای سردی را به همراه دارد. سردترین نقطه استان مرکزی در این شهر است. قله شهباز بلندترین قله استان مرکزی در این شهر واقع شده که داری چشم‌انداز زیبا و طبیعت منحصر به فرد و یخچالهای فصلی می‌باشد که تا تیرماه و مردادماه دوام داشته‌اند ولی هم اکنون به علت چرای دامها در این کوه به شدت آسیب دیده‌اند و همچنین به علت بارندگی فراوان در این شهر و روستاها و کوه‌های اطراف آن در منطقه‌ای بالاتر از بخش هندودر این شهرستان مکان مناسبی برای ایجاد پیست اسکی به وجود آمد که بعد از ساخت این پیست این منطقه در زمستان به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شهر مطرح است.


دامنه‌های کوهستانی سبب به وجود آمدن آب‌های روان و چشمه‌های پر آب شده است، به حدی که "شهرستان سراب‌های پر آب" لقب گرفته و در دور دوم سفر ریاست محترم جمهوری به عنوان منطقه نمونه طبیعت گردشگری به تصویب رسیده است. شهر شازند دارای چهار منطقه اصلی است که شازند، نوبنیاد، ازنا و کلاوه نام دارند. با گسترش بیشتر شهر مناطق تازه‌ای نیز به آن افزوده شده‌اند. جمعیت این شهرستان بالغ بر 124 هزار و 100 نفر و فاصله آن از اراک 35 کیلومتر است.

شرایط طبیعی، نواحی سرسبز و ییلاقی شهر شازند

وجود کوههای منطقه و هوای مطلوب قلل مرتفع از جاذبه‌های طبیعی ارزشمند منطقه است که در فصول مختلف به ویژه بهار و تابستان موجب جذب مسافرین می‌شود. شهر شازند با موقعیت مناسب آن و باغات انگور و کوههای مرتفع اطراف آن و عبور رودخانه‌هایی که از ارتفاعات سرچشمه گرفته و به قره‌چای می‌ریزد؛ جلوه خاصی به این شهر داده است.

نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات